Facebook Pixel

Moda stale ewoluuje w rytmie upływającego czasu. Wśród niezliczonych elementów garderoby, spodnie odgrywają kluczową rolę i także nie pozostają obojętne na trendy. Jesteś ciekawa, jakie fasony spodni królowały w różnych dekadach? Które z tych stylów przetrwały próbę czasu i nadal cieszą się uznaniem w świecie mody?

Lata 20. XX wieku

W latach 20. XX wieku modne były spodnie o szerokich nogawkach, zwane również spodniami Oxford lub spodniami Charleston. Były to stroje typowe dla ery jazzu i tańców towarzyskich. Charakteryzowały się one wysokim stanem i mocnym akcentem na talii, podkreślając talię klepsydry. Spodnie te idealnie wpisywały się w modę lat 20., cechującą się elegancją i kobiecym wdziękiem.

Poznaj spodnie Olga

Lata 50. XX wieku

W latach 50. XX wieku modne były spodnie damskie o kroju rurki. Te modele nazywane “cigarette pants” (spodnie cygaretki) lub “capri pants” (spodnie capri) stały się symbolem modnego i eleganckiego looku. Były często zestawiane z obcisłymi swetrami i balerinami, tworząc efektowny, retro styl.

Lata 60. XX wieku

W okresie lat 60. XX wieku spodnie jeansowe stały się ikoną mody dzięki młodzieżowej rewolucji obyczajowej. Były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, symbolizując ducha wolności i buntu. Kobiety nosiły spodnie o kroju “flare” (rozszerzające się ku dołowi) i zestawiały je z kolorowymi koszulami oraz długimi kamizelkami. Tej dekadzie towarzyszył luz i nonszalancja w modzie.

Lata 70. XX wieku

W latach 70. modne były spodnie dzwony (flare pants) oraz spodnie kuloty (culottes). Spodnie dzwony były charakterystyczne ze względu na rozszerzające się nogawki, które nadały sylwetce nieco nonszalancji. Natomiast kuloty, czyli krótkie spódnice w formie spodni, były elementem stylu hippisowskiego. Kobiety nosiły je w połączeniu z haftowanymi koszulami i kwiatowymi wzorami.

Lata 80. XX wieku

Lata 80. przyniosły ze sobą wszechobecne spodnie rurki, które były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W tym okresie pojawiały się również spodnie cygaretki, często w neonowych kolorach i ozdobione metalicznymi elementami. Moda lat 80. charakteryzowała się ekstrawagancją i odwagą w wyrażaniu siebie.

Lata 90. XX wieku

W latach 90. modne były spodnie baggy, charakteryzujące się luźnym krojem i często niskim stanem. Były noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Styl grunge dominował w tej dekadzie, co przełożyło się na noszenie zniszczonych spodni i dużych koszulek. To był okres nonszalancji i luzu w modzie.

XXI wiek

W XXI wieku mamy do czynienia z wieloma trendami i stylami, zarówno w męskiej, jak i damskiej modzie. Spodnie rurki nadal pozostają popularne, a spodnie o rozchodzących się nogawkach wracają w modzie jako “spodnie dzwony”. Wciąż niezwykle popularne są klasyczne, eleganckie spodnie z wysokim stanem. Obecnie mamy też wiele możliwości wyboru kroju, długości i fasonu spodni, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Historia mody spodni jest pełna fascynujących zmian i ewolucji. Każda dekada przynosi nowe trendy, które kształtują oblicze mody i wpływają na wybór spodni w danym okresie. A co ciekawe, wiele z tych stylów nadal cieszy się uznaniem w dzisiejszym świecie mody. Jeśli zastanawiasz się, jakie spodnie są idealne dla Ciebie, koniecznie sprawdź kolekcję Miły Duch, by odkryć swój ulubiony fason.

Poznaj kolekcję

Les petites mains Miłego Ducha

Devise / Waluta
Złoty polski
Euro